ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Žádost o poskytnutí informací ze dne 6. 2. 2013

Žádost o poskytnutí informace  týkající se léků ze skupiny antiemetika, u kterých je kontraindikace na Talasemii, Hemochromatozu a jiné poruchy krvetvorby:  

1) Zda tyto léky mohly způsobit přetížení organismu železem u pacienta s hemochromatozou a beta talasemii, případně jaké důsledky mohou nastat při dlouhodobém užívání těchto léků (více než 10 let), např. chronické nevysvětlitelné bolesti břicha, kostí, kloubů a svalů, sekundární poruchy imunity, únavový syndrom, recid. KHCD CHŽI, alergii?

2) Zda tyto léky mohly způsobit u pacienta s hemochromatozou a beta talasemii, sekundární hemochromatózu nebo přetížení železem, respektive jiná onemocnění?

3) Zda tyto léky mohly způsobit v době těhotenství pacientky s hemachromatozou a beta tasemii, která užívala antianemika vrozené vady vývoje narozeného dítěte: Hemolytixkou nemoc novorozence, narození dítěte s vrozenou vadou psychomotorického vývoje, ADHD (LM), mentální retardaci a další poškození mozku.

Poskytnuté informace

ad 1), 2)

Primární hemochromatóza je dědičné onemocnění projevující se zvýšenou resorpcí železa ze střeva a jeho následnou kumulací v organismu. Sekundární hemochromatóza je stav vzniklý po opakovaných transfuzích nebo po nadbytečném příjmu železa.

Beta talasemie je dědičné onemocnění (porucha tvorby hemoglobinu) a má několik podtypů. U jednotlivých podtypů se objevují různé klinické příznaky jako je sklon k trombózám, stupeň přetížení organismu železem, tvorba pigmentových žlučových kamenů. Jako hlavní terapie je uváděna transfuzní léčba, doplněná o odstraňování nadbytečného železa chelatačními látkami.

Podávání antianemik s obsahem železa je v případě hemochromatózy kontraindikováno, tato kontraindikace je uvedena v souhrnu údajů o přípravku (SPC) i příbalovém letáku (PIL) u všech uvedených přípravků.

Nadměrné užívání antianemik s obsahem železa nebo jejich užívání v nesprávné indikaci může způsobit sekundární hemochromatózu či přetížení organismu železem.

Léčivé přípravky ze skupiny antianemik s obsahem železa a to zejména perorální formy mají jako nežádoucí účinek uvedeny většinou gastrointestinální obtíže, u injekčních forem pak může jít i o např. bolesti kloubů, svalů, bolesti hlavy.

Některé v žádosti popsané stavy (únava, porucha imunity) mohou být projevem uvedených chronických onemocnění.

ad 3)

Léčivé přípravky s obsahem železa se běžně podávají i během těhotenství a to především perorální formy. Injekční formy se užívají při těžších formách anémií, kdy léčba perorálním železem není dostatečná – kromě prvního trimestru těhotenství. 

Vámi popsané vrozené vývojové vady u novorozence by užíváním železa v těhotenství neměly být způsobeny.

 

Zveřejnil: Tiskové a informační oddělení